Občanská nauka – výchova se znovu vrací od září 2013 do českých škol. ŠIK se k novému vzdělávacímu okruhu připojuje opět spuštěným video seriálem. Metodické listy ke spotům pro pedagogy tvoří sám odborný garant - Ministerstvo obrany ČR. Seriál podporuje nově spuštěný internetový portál ministerstva www.pokos.army.cz. Cílem 30-ti dílného seriálu je žákům základních škol osvětlit pojmy, které souvisí s obranou státu, úkoly Armády České republiky, její historií, tradicemi a problematikou řešení krizových situací vojenského i nevojenského charakteru.
V gesci Ministerstva dopravy, samostatného oddělení BESIP, který stojí v našem seriálu jako odborný garant dopravní výchovy, odstartoval na podzim loňského roku i nový seriál s názvem „Svět bez nehod“. Svou podstatou je zaměřen na druhý stupeň ZŠ a na střední školy. Prioritami seriálu je viditelnost na pozemních komunikacích, bezpečnost jízdy – kolo, motorka, automobil, městská hromadná doprava, ale i samotná bezpečnost chodců. Vede diváky k odpovědnosti, ale i znalostem statistik i dopadu nehod na jednotlivce i lidskou společnost jako takovou. Obrazem vštěpuje mladým lidem správné zásady a ohleduplnosti k chodcům i jiným řidičům.
Rubrika „Finanční gramotnost“ za odborné garance společnosti COFET a Ministerstva financí ČR seznamuje žáky s tématy a pojmy jako jsou půjčky, bankroty, tvorba rodinného rozpočtu, exekuce a mnoho dalších. Seriál finanční gramotnost je tak odpovědí na hlasy pedagogů, jak jednoduše a přesto efektivně začlenit do výuky finanční gramotnost. Věříme, že tato obrazová pomůcka vštípí správné zásady i názory našim dětem a pomůže jim zorientovat se v peněžním světě, ve světě všeobecné zadluženosti a proplout jím bez úhony.
Rubrika „Internet bezpečně“ nám představí jedno z nejaktuálnějších témat současnosti a tím je prostředí internetu ve vztahu k dětem a jejich myšlení a jednání. Nezletilí uživatelé internetu si často neuvědomují, jak jsou jejich osobní údaje důležité a jak mohou být útočníky z internetu zneužity. Neuvědomují si, jak účinnou zbraň útočníkovi nabízí poskytnutím těchto citlivých informací. Velké množství internetových služeb je přímo zaměřeno na sdílení osobních údajů a potenciálně diskriminujících materiálů, a právě tyto služby jsou uživateli internetu hojně využívány. Rizika hrozící od deviantů, problematika sociálních sítí a vysvětlení pojmů „hacker“, „netolismus“, „gambler“ apod., to vše se dozvíte v této rubrice, která donutí přemýšlet nejenom děti, ale i jejich rodiče a pedagogy.
Rubrika „Komunikace v kapse“ se také věnuje prevenci v oblasti bezpečného internetu, upozorňuje na rizika při používání mobilních telefonů. Zároveň se věnuje praktickým dovednostem při práci s moderní komunikační technikou, schopnostem pro její použití v různých oblastech, jako jsou například volnočasové aktivity a zábava, ale i edukativní témata, např. etika v komunikaci apod. Odborným garantem tohoto seriálu je Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., vedoucí projektu E-Bezpečí, který v současnosti patří mezi největší odborníky této problematiky.
Finanční gramotnost, environmentální výchova, spotřebitelské znalosti a informační technologie. To vše zahrnuje seriál s názvem „Ke kase E-bezpečně“, který mimo jiné zábavnou formou mladého diváka seznamuje s nebezpečím, které může nastat při nakupování na internetu. Zabývá se zároveň ochranou práv a povinnostmi spotřebitele, jak se bránit manipulaci při nákupu a chránit se před nebezpečím podvodů. Odborným garantem této rubriky je Sdružení českých spotřebitelů.
Seriál „Nakupuj v pohodě!“ za podpory společnosti Kaufland ČR se zabývá prevencí v oblasti chování spotřebitele. Jednotlivé díly seriálu se dotknou finanční gramotnosti, environmentální výchovy a také přinesou tipy pro zdravý životní styl a správné chování spotřebitele. Nechybí ani pohled na práva spotřebitele, rizika spojená s prodejem výrobků a využití práv jako jsou reklamace zboží. V jednotlivých dílech se věnujeme i chování, které do obchodů nepatří – krádeže, vandalismus atd. Odborným garantem pro tuto rubriku je Sdružení českých spotřebitelů.
Smyslem seriálu s názvem „ZDRAVOTNÍČEK“ je zdůraznit význam lidského zdraví a zdravotně preventivního chování a podpořit i vzdělávání ve smyslu podpory zdraví všeobecně. Seriál je řazen pod vzdělávací oblast Člověk a zdraví - vzdělávací obor Výchova ke zdraví. Dotkneme se oblastí, jako je prevence nemocí, prevence úrazů, alergie, obezita, drogy, duševní a tělesná hygiena, očkování, nemoci spojené s cestováním a mnohé další.
Etiketa společenského chování sice nepatří k povinným předmětům ve školách, ale její zvládnutí mnohdy člověku usnadní i složité životní situace. Člověk znalý pravidel společenského chování může daleko snáze zvládnout například i těžkou zkoušku (konkurz, výběrové řízení, vstupní pohovor). Protože by se slušné chování v žádném případě nemělo omezit jen na „salon“ a je třeba jeho pravidla dodržovat na každém kroku, rozhodli jsme se spustit seriál zaměřený na etiketu společenského chování. Ve svém prvopočátku jsme se zaměřili na pravidla stolování – etikety u stolu. Seriál můžeme zařadit v základním vzdělávání do Osobnostní a sociální výchovy (průřezové téma) a oblasti Člověk a jeho svět. (jídlo, stolování, návyky, etiketa, stravování, odpovědnost za své zdraví a svůj životní styl, pokrmy jiných národů atd.)
Proč je důležité pít? Pitný režim jako takový. Vhodné a nevhodné nápoje. Co pít v zimě a co v létě? A kolik? ...to jsou jen některá témata seriálu, který odstartoval na obrazovkách ŠIKu v roce 2013. Odborným garantem seriálu s názvem „H2O“ je pan MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu a říká:
„Kvalita tekutin a jejich průběžný příjem ve správném množství jsou důležitým předpokladem zachování zdraví, duševní pohody i pracovní výkonnosti. Odkaz na níže zmíněný článek (i náš seriál) by měl pomoci lidem, kteří se zajímají o své zdraví nebo o zdraví svých bližních či zaměstnanců, jak zdravě naplňovat pitný režim a orientovat se ve všudypřítomné reklamě na „nejlepší“, „nejchutnější“, „nejzdravější“ či „nejpřírodnější“ nápoje a vody, které bychom si (podle reklamy) měli dopřávat každý den v co největším množství“. Zdroj: http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/pitny-rezim
Hlavními tématem seriálu “Výživa hrou“ je zdravá výživa a výchova ke správným stravovacím návykům. Společnost Nestlé v současnosti realizuje projekt Nestlé HealthyKids, kde je jeden z hlavních záměrů pomoci zaplnit mezeru v dostupnosti moderních materiálů pro výuku tématu vyvážené výživy a jejího vlivu na zdraví dětí na základní škole. Společnost Nestlé se zcela ztotožňuje s názorem lékařů a výživových specialistů, že kompetence dětí v oblasti výživy jsou klíčovým předpokladem jejich zdravého vývoje a potlačení negativních trendů naší současné společnosti. Seriál vzniká ve spolupráci se Společností pro výživu, která se podílí na projektech spol. Nestlé.
Rubrika s názvem „Žij naplno!“ se věnuje zdraví, etice a zdravému životnímu stylu, a to tak, aby vhodně doplnila výuku dle RVP. Jednotlivé díly seriálu se například dotýkají nežádoucích společenských témat, jako je problematika drog, alkoholu, závislost na PC a mobilech apod., a posilují kladné hodnoty mladého člověka – úctu, respekt nebo efektivní využívání volného času.
„Četba zásobuje naši mysl pouze materiálem vědomostí. Teprve myšlením se zmocňujeme toho, co jsme přečetli,“ řekl John Locke. Hlavním cílem čtenářské gramotnosti je podpořit u mladé generace umění zacházet s textem a opět v nich vzbudit zájem o čtení knih. Představit jim knihy jako velmi zajímavou aktivitu a možnost společně s hrdiny knih prožívat nejrůznější příběhy a dobrodružství za pomocí vlastní fantazie. Zároveň jim tato rubrika ukazuje četbu jako účinný a důležitý nástroj pro získání bohaté slovní zásoby a osvojení si komunikačních dovedností. Odborným garantem seriálu s názvem „ ČTI a buď IN!“ je doc. PaedDr. Radka Wildová, CSc., z Univerzity Karlovy v Praze.
Environmentální výchova, informace o energetice, elektrotechnice, propagace elektrotechnických škol a oborů, to vše nalezneme v rubrice „…kde jinde!“, která se dělí na dvě části. První částí propaguje film „FutureMotion“, kde nám doktor Michael Londesborough, špička v oboru anorganické chemie v ČR, představí témata, jako jsou alternativní zdroje energie, udržitelnost přírodních zdrojů, elektromobilita a další.
Druhá část seriálu „…kde jinde!“ nám představí informace o energetice, elektrotechnice i samotnou společnost ČEZ, a.s. jako významného zaměstnavatele. Seriál je řazen mezi seriály podporující kariérové poradenství, nedostatkové a odborné profese spojené s energetikou.
Jak si vybrat správné povolání? Co mě opravdu baví a na co mám vlohy a talent? Čím být a kde v budoucnu pracovat? Jaké je atraktivní pracovní místo a uživím se? Na tyto otázky odpovídá animovaný příběh „Kým chci být?“ – pohled do života čtyřčlenné rodiny SIEMENSOVÝCH. Vede žáky k přemýšlení, kreativitě a utváření vlastních pevných názorů. Seriál je zaměřen prioritně na technické profese. Stává se tak výbornou pomůckou v oblasti profesní a vzdělávací orientace v kterékoliv fázi jejich života (volba prvního zaměstnání – motivace i vzdělávání). Efektivně poslouží výchovným poradcům působících ve školách, kteří zpravidla zajišťují poradenství a úzce spolupracují s rodiči žáků.
Rubrika „V technice je budoucnost“ je průvodcem v oblasti technický oborů. Cílem je vzbudit motivaci ke studiu na VŠ či SŠ technického zaměření. Rubrika ukáže i zajímavý pohled na téma „Ženy a technika“, najdeme zde i zajímavosti ze světa techniky, například stavbu závodního automobilu samotnými studenty. Formou našeho vysílání připravíme žáky a studenty i na praktický život. Seriál seznámí diváky s tím, jak správně sestavit životopis, jak se obléknout na první pracovní pohovor, ale přiblíží jim i informace z oblasti práv zaměstnance a zaměstnavatele. Součástí seriálu bude i propagace konkrétních technicky zaměřených škol.
Obsahem rubriky „Sám sobě bodyguardem“ jsou základní témata k problematice ochrany osob a majetku. Jde o rubriku, která dává návod, jak se v problematických situacích zachovat, čeho se vyvarovat a naopak, co je třeba vědět ke správnému zhodnocení vzniklé situace. Zjistíme například, jak se správně chovat v bance, a co znamená pojem „vniknutí na cizí pozemek“. Jasně definujeme, jak postupovat, pokud nalezneme zbraň či chytíme zloděje při činu. Dotkneme se i pravidel sebeobrany a mnoha dalších užitečných témat a informací. Odborným garantem je pan JUDr. Jiří Kameník, prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb ČR.
Problematika ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí se týká každého z nás a setkáváme se s ní v každodenním životě. Proto je důležité, aby se člověk se základními pravidly jak ochránit sebe i své blízké seznámil co nejdříve. Z tohoto důvodu byla navázána spolupráce na projektu „Rady a doporučení hasičů při varování ČHMÚ“. Projekt spočíval v tvorbě krátkých klipů, které navazují na výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu a obsahují stručný návod chování v případě vzniku mimořádných událostí způsobených přírodními vlivy. Vzhledem k dlouhodobě dobré spolupráci bylo dohodnuto navázat na předešlý projekt a vytvořit sérii klipů, které budou obsahovat stručný návod chování v nestandartních situacích ohrožující život, zdraví a majetek a informacemi o příslušných orgánech řešící tyto situace.
Ve vysílání jsme uvítali novou rubriku „Vstupenka do světa zábavy“, která vhodně doplňuje na školách vzdělávací oblast Umění a kultury (dramatická a filmová výchova, mediální výchova). Pozvánky do galerie, na výstavy, do kin, divadel a na živé koncerty patří mezi atraktivní druh zpravodajství na školách. Zároveň je vysílání doplněno soutěžemi o lístky. Seriálem se dotýkáme nejen způsobu vhodného trávení volného času, ale i etického chování v kulturních zařízeních, boje proti pirátství atd.
Od 1. září 2010 je do výuky ve školách zařazen doplňující vzdělávací obor s názvem Filmová/Audiovizuální výchova. Obsah tohoto oboru se dotýká výtvarného umění, hudby, dramatického umění, filmu a tance. Otevírá prostor pro fantazii, kreativitu a citlivost žáků i posílení jejich komunikačních schopností. Seriál, který navazuje na tento vzdělávací obor a byl letos spuštěn na školách, je prioritně zaměřen na schopnost správného hodnocení filmu, na komplexní vnímání daného díla. Dotkne se i oblasti autorského práva – nelegálního stahování (pirátství). Představí současnost i historii české kinematografie, posílí povědomí o kulturních památkách i významných autorech.